Fotografija: © European Union 2020
Odbor za vanjske poslove ispitivao je Josepa Borrela, španjolskog kandidata za visokog predstavnika / potpredsjednika za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.
EU mora naučiti koristiti jezik moći
Tijekom svog uvodnog govora , g. Borrell naglasio je svoju namjeru da se uključi u reforme zapadnog Balkana, podrži demokraciju i integritet Ukrajine, riješi izazove u južnom susjedstvu, razvije novu strategiju prema Africi, radi na političkim odnosima s Azijom i poduzme korake radi poboljšanja suradnje s Latinskom Amerikom i ponovnog uspostavljanja prekoatlantskih odnosa (SAD i EU). “Svijet se promijenio na gore … Postoji malo sporazuma, više veta”, rekao je.
Zastupnici Europskog parlamenta pitali su ga kako namjerava postići konsenzus među zemljama članicama o odlukama vezanim za, primjerice, Rusiju ili općenito vezano za sigurnost i obranu. “Trebamo zajedničku stratešku kulturu i empatiju da bismo razumjeli različita stajališta“, odgovorio je. Zastupnici su se također raspitali o ulozi koju bi EU mogla imati u stvaranju globalne sigurnosti kada se krše sporazumi o neširenju oružja. Također su postavili pitanje zaštite pomorskih interesa EU u cijelom svijetu.
Upitan o pregovorima Kosova i Srbije, g. Borrell je odgovorio da pregovori traju predugo i da se Europa mora angažirati na pomoći Kosovu i Srbiji u izlasku iz ćorsokaka. Njegova prva posjeta visokog predstavnika / potpredsjednika bila bi Prištini, najavio je.
Zastupnici su također upitali kako namjerava postići strateškiju i dosljedniju uniju, kako je najavljeno u pismu misije predsjednika Komisije. Gospodin Borrell rekao je da EU ima alate za vanjsku politiku, poput snažne zajedničke trgovinske politike ili diplomatske moći. “EU mora naučiti koristiti jezik moći”, naglasio je.