Fotografija: Pixabay
Zastupnici britanskoga parlamenta pozvali su britansku vladu u ponedjeljak da ponovno sudjeluje na sastancima Europske unije o migraciji.
Odbor za vanjske poslove Donjeg doma parlamenta napomenuo je u svom izvješću da bi nedavna smrt 39 ilegalnih migranata koji su pronađeni mrtvi u kamionu u Essexu trebala poslužiti britanskoj vladi i britanskom Ministarstvu vanjskih poslova kao poziv na buđenje.
«Velika Britanija ima dugu povijest pomaganja ljudima koji bježe od sukoba i progona te suradnje s drugima s ciljem zaštite ljudskih prava. Trebali bismo predvoditi vlastitim primjerom», izjavio je predsjednik odbora Tom Tugendhat. «Zajedničko planiranje odgovora na ilegalne migracije od ključne je važnosti. Sve dok ne napustimo EU, trebali bismo sudjelovati na sastancima na kojima se raspravlja o migraciji i razvijati načine na koje kanale s Europskom unijom i drugim akterima možemo držati otvorenima”, dodao je Tugendhat.
Članovi Odbora za vanjske poslove istaknuli su da bi britanska vlada trebala poboljšati bilateralnu suradnju s Francuskom i Italijom. «Velika Britanija ne može očekivati od drugih da spriječe migrante u ilegalnom prelasku kanala La Manche ako nismo spremni na suradnju kako bismo se pozabavili glavnim uzrocima migracije», napisali su britanski zastupnici.
Britanski dužnosnici su se u rujnu ove godine počeli povlačiti s većine sastanaka Europske unije kako bi što više ljudi moglo raditi na pripremama za brexit. Britanski ministar za brexit Steve Barclay izjavio je u kolovozu ove godine da će britanski dužnosnici sudjelovati samo na sastancima od “posebnog nacionalnog interesa”.
U slučaju brexita bez dogovora Velika Britanija mogla bi biti isključena iz Dublinske uredbe kojom se utvrđuju kriteriji i mehanizmi za određivanje države članice EU-a odgovorne za razmatranje zahtjeva za azil. Odbor za vanjsku politiku Donjeg doma britanskog parlamenta preporučio je vladi premijera Borisa Johnsona da što prije ispregovara blisku suradnju s Europskom unijom po pitanju ilegalne migracije. To bi moglo značiti pregovore o zamjeni Dublinske uredbe, a možda i sudjelovanje u budućim programima Europske unije o premještanju migranata na dobrovoljnoj bazi, ustvrdili su britanski zastupnici.