Fotografija: © European Union 2020
Nezavisni odvjetnik Suda Europske unije Priit Pikamäe smatra da taj sud nije nadležan za slovensku tužbu protiv Hrvatske zbog navodne povrede europskog prava radi neprovedbe arbitražne odluke o granici.
“Povrede prava Unije koje Republike Slovenija stavlja na teret Republici Hrvatskoj sporednog su karaktera u odnosu na pitanje utvrđivanja granice između tih dviju država članica koje potpada pod međunarodno javno pravo”, stoji u mišljenju neovisnog odvjetnika koje je objavljeno u srijedu.
Što se tiče navodnih povreda obveza koje proizlaze iz zajedničke ribarstvene politike, nadzora granica i planiranja morskog područja, nezavisni odvjetnik primjećuje da se Slovenija poziva na premisu prema kojoj je hrvatsko-slovenska granica utvrđena arbitražnom odlukom. No on ističe da ta odluka nije provedena u odnosima između dviju država te zaključuje da sa stajališta prava Unije granica između dviju država članica nije utvrđena. Na temelju toga nezavisni odvjetnik procjenjuje da Slovenija želi implicitno ishoditi izvršenje arbitražne odluke, što ne spada u nadležnost Unije.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske ističe da je nezavisni odvjetnik potvrdio sve argumente Hrvatske. «I više smo nego zadovoljni. Neovisni odvjetnik predlaže da se sud proglasi nenadležnim za odlučivanje o tužbi. Prihvatio je sve naše argumente i to ne samo da razgraničenje državnih područja ne spada u područje nadležnosti Unije i Suda EU, nego je i potvrdio da sa stajališta prava Unije granica između Hrvatske i Slovenije nije utvrđena. Upravo ono što Hrvatska tvrdi cijelo vrijeme», izjavila je državna tajnica u MVEP-u Andreja Metelko-Zgombić.
Nezavisni odvjetnici su posebnost Suda Europske unije. Oni ne zastupaju ničije interese nego samo daju stručnja mišljenja o pravnim pitanjima, a njihovo mišljenje ne obvezuje sud. Dosadašnja praksa pokazuje da u predmetima koji se vode pred velikim vijećem Suda EU-a, što je slučaj i s ovom slovenskom tužbom, Sud slijedi mišljenje nezavisnog odvjetnika u oko 50 posto slučajeva.
Odluka Suda EU-a u ovom postupku očekuje se na proljeće iduće godine.
Slovenija je tužila Hrvatsku na temelju članka 259. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i tvrdi da Hrvatska krši članak 2. i 4. Ugovora koji se tiče poštivanja vladavine prava i lojalne suradnje među državama članicama. Osim toga, Ljubljana tvrdi da Hrvatska krši i uredbu o zajedničkoj ribarskoj politici, schengenskim propisima o kretanju osoba te direktivu o pomorskom prostornom planiranju.
Hrvatska, s druge strane, ističe da Sud EU-a nije nadležan u ovom slučaju jer su granice između dviju zemalja pitanje međunarodnog, a ne europskog prava, te da je glavno pitanje spora činjenica kuda se proteže granica, a ne tumačenje prava EU-a. Hrvatska smatra da bi jedina pravna podloga za ovaj spor pred Sudom EU-a mogao biti članak 273. Ugovora o EU-u.