Fotografija: © European Union 2020
Hrvatski premijer Andrej Plenković susreo se u utorak u Parizu s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom kako bi mu predstavio prioritete hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a, a jedna od glavnih tema razgovora bilo je proširenje Europske unije na zapadni Balkan.
Nakon što je Francuska na summitu Europskog vijeća u listopadu prošle godine uložila veto na otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, Macron je jučer izrazio spremnost za pronalazak kompromisnog rješenja kako bi se odblokirao euroatlantski put zemalja zapadnoga Balkana.
“Znam kakvu važnost pridajete procesu proširenja i želim zajedno s vama postići da sastanak u Zagrebu u svibnju bude trenutak napretka za EU, ali zato moramo promijeniti paradigmu u odnosu na našu posljednju raspravu u Vijeću u listopadu. Francuska je predložila novu metodologiju kako proširenje ne bi bilo samo tehnokratski proces, nego pravi progresivni i reverzibilni politički put”, izjavio je francuski predsjednik.
Macron se osvrnuo i na brexit napomenuvši da će London morati pokazati fleksibilnost i spremnost na kompromise ako želi usvojiti sporazum do kraja 2020. godine, kako je britanski premijer Boris Johnson u nekoliko navrata i najavio.
Hrvatski je premijer na početku sastanka izrazio nadu da će njegov sastanak s Macronom poslužiti kao prilika za dodatno poboljšanje bilateralnih i trgovinskih odnosa između Hrvatske i Francuske. Nakon što je predstavio četiri glavna priorieta hrvatskog predsjedanja, Plenković je svaki od njih povezao s francuskim interesima na razini Europe. Posebnu je pažnju posvetio točki “Europa koja štiti” pri čemu se prisjetio pete godišnjice terorističkog napada na redakciju Charlieja Hebdoa podsjetivši na predanost borbi protiv terorizma. Plenković se pritom osvrnuo i na sve veće napetosti između SAD-a i Irana najavivši da će se o tom pitanju diskutirati i na sastanku Europske komisije u petak u Zagrebu.
Hrvatski je premijer napomenuo da je Višegodišnji financijski okvir najvažniji dossier hrvatskoga predsjedanja. “U tom ćemo kontekstu učiniti sve kako bismo zaštitili izdvajanja za kohezijsku politiku koja je bitna nama kao najmlađoj članici EU, ali i poljoprivrednu politiku o kojoj uvelike ovisi Francuska’, zaključio je Plenković.