Fotografija: Ilustracija, Pixabay
Istraživači sa Sveučilišta u Utrechtu i medicinskog centra Erasmus razvili su ljudsko antitijelo koje, kako kažu, “nudi potencijal za prevenciju i liječenje COVID-19”.
Važno je ne davati lažnu nadu, ali otkriće obećava, kaže vođa istraživanja Berend-Jan Bosch na web stranici UU-a.
“Ali još je prerano spekulirati o njegovom eventualnom djelovanju na ljude.”
Istraživanje trenutno čeka recenziju prije nego što će biti objavljeno u uglednom znanstvenom časopisu Nature.
Istraživači sada pokušavaju pronaći farmaceutsku tvrtku koja može proizvesti antitijelo u velikoj mjeri kao lijek. “Prije nego što se može plasirati na tržište, antitijelo mora proći opsežnu fazu razvoja i biti testirano na toksikološka svojstva”, rekao je Erasmusov profesor Frank Grosveld za Erasmus Magazine.
“Taj proces je u tijeku. Osim razvoja kao lijeka, želimo koristiti antitijelo i za postavljanje dijagnostičkog testa: onaj koji svi mogu učiniti kod kuće, tako da ljudi lakše otkriju imaju li infekciju ili ne.”
Grosveld također smatra da bi, ukoliko bi se uzeo lijek, zaustavio infekciju i dao pacijentu vrijeme da se oporavi. “Ali prevencija je naravno bolja od lijeka”, kaže on.
“Pravo rješenje je, dakle, cjepivo, drugi na tome rade. Međutim, razvoj cjepiva lako može trajati dvije godine. Naš bi lijek, ako sve funkcionira kako treba, mogao biti spreman puno ranije. Samo ga je skuplje proizvesti.” dodao je na kraju.
Međutim, virolog Ab Osterhaus, koji je također bio uključen u istraživanje, rekao je da treba umanjiti optimizam u pogledu lijeka. Osterhaus je rekao da bi mogao smisliti puno razloga zašto antitijelo možda neće dovesti do lijeka. Mnoge od tih vrsta pronalazaka to ne čine, rekao je.