Fotografija: © European Union 2020
Europska komisija uvela je u nedjelju takozvanu provedbenu mjeru koja nalaže da nacionalne vlade zemalja članica moraju izričito odobriti izvoz zaštitne opreme u zemlje koje se nalaze izvan Europske unije. Ta će mjera biti na snazi tijekom idućih šest tjedana.
«To je ispravna odluka jer nam je ta zaštitna oprema potrebna za naše vlastite zdravstvene sustave. Moramo zaštititi svoje zdravstvene djelatnike koji su na prvoj crti obrane od virusa», izjavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u videoporuci u nedjelju. «Moramo ih opskrbiti zaštitnom opremom, odnosno maskama, rukavicama, zaštitnom odjećom itd.»
European response to the #coronavirus: Protecting people‘s health and ensuring that goods flow in the internal market pic.twitter.com/9JNBzHjqvc
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 15, 2020
Njemačka je demokršćanka dodala i da će Komisija u ponedjeljak pokrenuti zajedničku javnu nabavu za zemlje članice za testove na koronavirus te respiratore. Istaknula je i da je Komisija već pokrenula postupak zajedničke nabave zaštitnih maski za lice za 20 zemalja. U ponedjeljak će nacionalne vlade, osim toga, dobiti i smjernice za mjere koje bi se trebale poduzimati na granicama.
Von der Leyen je poručila da se Europska komisija protiv pandemije koronavirusa bori na tri fronte: ostvarena je suradnja s industrijom kako bi se povećala proizvodnja, pokušavaju se zadržati dovoljne količine potrebne zaštitne opreme na području Europske unije te osigurava se cirkulacija i dijeljenje zaštitne opreme unutar same Europske unije.
«Nacionalne zabrane prodaje zaštitne opreme drugim zemljama članicama nisu dobre», poručila je von der Leyen. «Moramo pomagati jedni drugima. Danas Italija pod hitno treba velike količine medicinske opreme, ali za nekoliko će tjedana ona trebati i drugim zemljama», napomenula je von der Leyen.
Predsjednica Europske komisije pozvala je i na slobodan protok robe unutar Europske unije. «Tisuće vozača autobusa i kamiona zapelo je na granicama na parkiralištima, što uzrokuje dodatni zdravstveni rizik i prekida naš lanac opskrbe. Ako smjesta ne počnemo djelovati, trgovine će se početi suočavati s teškoćama i neće moći popuniti svoje zalihe određenih proizvoda koje dolaze iz drugih dijelova našeg jedinstvenog tržišta», poručila je predsjednica Europske komisije.
Europska je komisija prošli tjedan zaprijetila Berlinu da će pokrenuti postupak protiv Njemačke zbog odluke njemačke vlade da zabrani izvoz zaštitne medicinske opreme. Njemačka je vlada potom najavila da će tu zabranu oblikovati fleksibilnije. Sličnu mjeru poduzela je i francuska vlada koja je odlučila zaplijeniti sve zaštitne maske i izdavati ih jedino medicinskom osoblju ili na recept.
Povjerenik Europske komisije za unutarnje tržište Thierry Breton pozdravio je u nedjelju odluku Berlina i Pariza o deblokadi izvoza zaštitne oprema nakon intenzivnih razgovora. Prema navodima Europske komisije, Njemačka će Italiji poslati milijun maski za lice.