Fotografija: Pixabay
Povjerenstvo poljskog parlamenta za reparacije dovršilo je svoje izvješće o ratnoj šteti koju je Poljska pretrpjela tijekom okupacije nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu, ali će se taj dokument do daljnjega držati pod ključem.
Predsjednik povjerenstva iz vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS) Arkadiusz Mularczyk izjavio je u razgovoru za njemačku novinsku agenciju dpa u Varšavi da još ne želi komentirati detalje izvješća. “Doći će pravo vrijeme za to”, ustvrdio je Mularczyk.
Povjerenstvo poljskog parlamenta dobilo je 2017. zadatak da utvrdi ratnu štetu koju je Poljska pretrpjela tijekom njemačke okupacije od 1939. do 1945. godine. Na temelju tog izvješća bi poljska vlada trebala odlučiti hoće li od Njemačke zatražiti reparacije za događaje iz Drugog svjetskog rata. Prema prijašnjim procjenama ratna šteta iznosila je oko 800 milijardi eura. Oko 6 milijuna Poljaka, što uključuje tri milijuna poljskih Židova, ubijeno je tijekom rata, a Varšava je uništena do temelja nakon pobune 1944. u kojoj je ubijeno 200 tisuća civila.
Već godinama s vremena na vrijeme, posebno iz Varšave i Atene, stižu zahtjevi za isplatu ratne štete koju je nacistička Njemačka uzrokovala drugim zemljama. Varšava je prošle godine uoči obilježavanja 80. godišnjice početka Drugog svjetskog rata i okupacije Poljske ponovno pokrenula to pitanje, ali je rasprava o toj temi u međuvremenu utihnula.
“Poljska se vlada trenutačno ne bavi temom ratne odštete”, izjavilo je poljsko Ministarstvo vanjskih poslova dodavši da pitanje reparacija i dalje ostaje na dnevnom redu njemačko-poljskih odnosa.
Za njemačku je vladu, međutim, ta priča i u pravnom i u političkom smislu završena. Berlin se uglavnom poziva na Sporazum dva plus četiri koji su 1990. godine potpisali Zapadna i Istočna Njemačka te sile pobjednice SAD, Sovjetski Savez, Velika Britanija i Francuske i koji regulira njemačko ujedinjenje. U Berlinu to smatraju “mirovnim ugovorom” kojim su završene sve priče o ratnoj odšteti zemljama koje je nacistička Njemačka razarala.
Šef poljskog parlamentarnog odbora za reparacije Arkadiusz Mularczyk, s druge strane, izjavio je kako ne postoji nijedan dokument koji pokazuje da se njegova zemlja ikada odrekla prava da od Njemačke traži odštetu zbog gubitaka koje je pretrpjela tijekom Drugog svjetskog rata.