Fotografija: © Europska unija 2020
Najnovije istraživanje javnog mijenja koje je za Europski parlament provedeno na uzorku od gotovo 22 tisuće građana iz 21 zemlje članice Europske unije, između ostalog i iz Hrvatske, pokazalo je da čak 58 posto svih ispitanika prolazi kroz financijske poteškoće zbog pandemije koronavirusa.
To uključuje: gubitak prihoda (30 %), nezaposlenost ili djelomičnu nezaposlenost (23 %), korištenje ušteđevine prije nego je to planirano (21 %), probleme s plaćanjem najamnine, računa, kredita (14 %) ili osiguranja kvalitetnih obroka (9 %). Deset posto ispitanih građana izjavilo je da su morali zatražiti financijsku pomoć od obitelji ili prijatelja, a 3 % prijeti financijski slom.
Istraživanje je također pokazalo da su financijski problemi najčešći kod ispitanika iz Mađarske, Bugarske, Grčke, Italije i Španjolske. Istovremeno, financijske poteškoće najmanje muče građane Danske, Nizozemske, Švedske, Finske i Austrije. U ovoj posljednjoj skupini zemalja više od polovice ispitanika nisu zabilježili nikakve financijske poteškoće: 66 % u Danskoj, 57 % u Nizozemskoj, 54 % u Finskoj te 53 % u Švedskoj.
U anketi koja je provedena u razdoblju od 23. travnja do 1. svibnja, čak sedam od deset ispitanika (69 %) izjavilo je da želi jaču ulogu Europske unije u borbi protiv krize izazvane pandemijom koronavirusa. Manje od četvrtine građana (22 %) protivi se toj tvrdnji. Najveća potpora većim ovlastima EU-a je u Portugalu i Irskoj, a najmanja u Češkoj i Švedskoj.
Istodobno, gotovo šest od deset ispitanika nije zadovoljno solidarnošću između država članica EU-a u razdoblju pandemije. 57 % ispitanika izjavilo je da nije sretno sadašnjom razinom solidarnosti, a 22 % nije “ni najmanje zadovoljno”. Samo trećina ispitanika (34 % ) kaže da su zadovoljni, a najviše ih je u Irskoj, Danskoj, Nizozemskoj i Portugalu. Najviše građana koji su nezadovoljni razinom solidarnosti među držama članicama tijekom pandemije zabilježeno je u Italiji, Španjolskoj, Grčkoj, te Austriji, Belgiji i Švedskoj.
Iako je 74 % ispitanika izjavilo da je čulo za mjere i odluke Europske unije kao odgovor na pandemiju, samo 42 % je njima za sada i zadovoljno, a najviše zadovoljnih građana je u Irskoj, Nizozemskoj, Danskoj i Finskoj. Najveće razočaranje je, s druge strane, zabilježeno u Italiji, Španjolskoj i Grčkoj, a prilično visoka razina i u Austriji i Bugarskoj.
Istraživanje je također pokazalo da europski građani smatraju da bi se u odgovoru na pandemiju Unija primarno trebala fokusirati na stvaranje dostatnih zaliha medicinske opreme za sve države članice, potporu istraživanjima za razvoj cjepiva, izravnu financijsku potporu državama članicama i na poboljšanje znanstvene suradnje među članicama.
Istraživanje je za Europski parlament provela agencija Kantar i to online u razdoblju od 23. travnja do 1. Svibnja na uzorku od 21,804 ispitanika u 21 državi članici EU-a. U istraživanje nisu uključeni Cipar, Estonija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta. Dob ispitanika je između 16 i 64 godine, osim u Bugarskoj, Češkoj, Grčkoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Portugalu, Rumunjskoj, Slovačkoj, Sloveniji gdje su ispitanici u dobi od 16 do 54 godine.
Reprezentativnost na nacionalnoj razini osigurana je kvotama za spol, dob i regiju. Ukupni prosječni rezultati su izračunati na temelju broja stanovnika svake članice u kojoj je provedeno istraživanje.