Fotografija: Gábor Adonyi, Pixabay
Mađarska danas obilježava 100. godišnjicu Trianonskog mirovnog ugovora koji mnogi Mađari, predvođeni svojim premijerom Viktorom Orbanom, smatraju jednim od najmračnijih poglavlja u svojoj povijesti.
Dana 4. lipnja 1920., nedugo nakon završetka Prvog svjetskog rata, taj su sporazum u dvorcu Veliki Trianon u Versaillesu nedaleko od Pariza potpisale Mađarska s jedne te sile Antante s druge strane.
Trianonskim ugovorom je Mađarska kao dio poražene Austro-Ugarske ustupila Austriji Gradišće bez Soprona, Rumunjskoj Transilvaniju (Erdelj), Čehoslovačkoj Slovačku, a Kraljevini SHS zapadni Banat, Bačku, južnu Baranju te Međimurje i Prekmurje. Velike površine u kojima su većinom živjeli ne-Mađari pripale su tako drugim državama, ali i više od tri milijuna Mađara odjednom su postali državljanima drugih zemalja.
“Tim nam je diktatom oduzeto dvije trećine našeg teritorija i 63 posto našeg stanovništva. Jedan od troje Mađara našao se izvan naših granica. Ta je presuda očito bila smrtna kazna. Povijest ne poznaje ni jednu naciju koja je preživjela takav gubitak krvi. Danas, sto godina nakon smrtne kazne iz Trianona, mogu vam priopćiti: živimo, a Mađarska još uvijek postoji”, izjavio je nedavno mađarski premijer Viktor Orban u svom obraćanju naciji.
Orban je prošloga mjeseca izazvao veliku kontroverzu diljem regije kada je mađarskim srednjoškolcima uoči državne mature poželio sreću na ispitu iz povijesti i to objavom na facebooku na kojoj je bila prikazana karta Mađarske prije Trianona.
“Razumljivo je i ispravno da se na opetovano objavljivanje karata koje bi se moglo shvatiti kao izraz teritorijalnih težnji odgovori s odbacivanjem i zabrinutošću od strane demokratske javnosti i politike, uključujući i mene kao predsjednika republike”, izjavio je tada slovenski predsjednik Borut Pahor u razgovoru za slovenske medije komentirajući Orbanovu objavu.
Za vrijeme komunističke vladavine u Mađarskoj je bilo kakav spomen Trianona bio zabranjen kako se ne bi naljutilo susjedne socijalističke države, ali do velikog preokreta dolazi nakon stupanja Orbana na vlast koji je za razliku od svojih političkih protivnika vrlo rano znao iskoristiti moć koju Trianon ima među mađarskim stanovništvom. Mađarski premijer u svojim govorima često ističe Trianonski ugovor govoreći svojim biračima o velikoj prošlosti koja je nepravedno oduzeta Mađarima.
Njegova vladajuća stranka Fidesz je milijunima stanovnika drugih država, pripadnika mađarske manjine, dala dvojno državljanstvo i glasačko pravo na izborima u Mađarskoj, a oni su mu se odužili glasanjem za Fidesz.
Tijekom proteklih je godina došlo i do rasta napetosti kad je Budimpešta izrazila zabrinutost zbog prava mađarske nacionalne manjine u Rumunjskoj i Ukrajini.
Mađarski je premijer 4. lipanj proglasio “Danom nacionalnog jedinstva”, a šalje i znatnu financijsku potporu školama, kulturnim i vjerskim skupinama u dijaspori.
U Budimpešti se uskoro planira i otkrivanje spomenika “Nacionalnog jedinstva” na kojem će biti ispisani mađarski nazivi sela i gradova prije potpisivanja Trianonskog ugovora, iako povjesničari upozoravaju da mnoga od tih mjesta nikada nisu ni imala mađarsko stanovništvo.
Analitičari ističu da se Orbanova sklonost Velikoj Mađarskoj temelji na idealiziranoj slici odnosa između Mađara i drugih naroda prije Prvog svjetskog rata te da je ta ideja popularna osobito među nacionalističkim glasačima.
Kritičari istovremeno upozoravaju da politika mađarskog premijera ugrožava odnose sa susjednim državama te da može pogoršati status mađarske dijaspore.