Fotografija: © Europska unija 2020
Dva dana prije sastanka na vrhu šefova vlada i država Europske unije na kojem će se raspravljati o prijedlogu Europske komisije za oporavak europskog gospodarstva od posljedica pandemije koronavirusa, iz Švedske, Austrije, Danske i Nizozemske stižu nove kritike na račun iznesenog plana.
Takozvana “štedljiva četvorka” ponovno je zatražila da se planirana sredstva za oporavak ne dodjeljuju kao bespovratna sredstva nego kao krediti. “Ne postoji takvo što poput novog ili svježeg novca. Morat ćemo vratiti sva sredstva iz fonda za spašavanje”, poručio je u srijedu švedski premijer Stefan Löfven u svom komentaru za list Financial Times koji su potpisali i austrijski kancelar Sebastian Kurz, danska premijerka Mette Frederiksen te nizozemski premijer Mark Rutte.
Njih je četvoro upozorilo da se sredstva namijenjena oporavku od koronakrize moraju trošiti “odgovorno”. “Ne smijemo odbaciti važne principe”, napomenuo je Löfven. “Kako to može biti odgovorno kad namjeravate potrošiti 500 milijardi eura posuđenog novca, a račun prebaciti za budućnost”, poručio je Löfven upozorivši da će taj novac u konačnici morati platiti porezni obveznici.
Europska komisija predložila je krajem svibnja instrument za oporavak gospodarstva od koronakrize pod imenom Next Generation EU vrijedan 750 milijardi eura te višegodišnji financijski okvir (VFO) u iznosu od 1.100 milijardi eura.
Instrument za oporavak sastoji se od 500 milijardi eura bespovratne pomoći najteže pogođenim državama članicama i sektorima te 250 milijardi eura koje bi se dodjeljivale kao povoljni zajmovi. Rim i Madrid trebali bi s 173, odnosno 140 milijardi eura dobiti najveći dio planiranih sredstava.
Prema procjeni diplomata, sastanak na vrhu 27 zemalja članica EU-a koji će se u petak održati video-vezom neće donijeti konačnu odluku. „Do dogovora je još vrlo, vrlo dugačak put“, izjavio je njemački ministar za europske poslove Michael Roth čija će zemlja nakon Hrvatske preuzeti predsjedanje Vijećem EU-a.
Osim neto-platiša sa sjevera Europe, nezadovoljstvo iznesenim prijedlogom Europske komisije pokazale su i istočnoeuropske zemlje. Češka i ostale zemlje Višegradske skupine traže pravednost kod dodjele sredstava za oporavak od krize izazvane pandemijom koronavirusa, poručio je češki ministar vanjskih poslova Tomaš Petriček u razgovoru za austrijsku novinsku agenciju APA.
Dodao je da je Češka zabrinuta zbog kriterija za raspodjelu sredstava iz fonda za oporavak. Petriček je istaknuo da je Češka prije krize bila jako uspješna. Ako je stopa nezaposlenosti prije krize sada glavni kriterij za raspodjelu novca, onda to nije u skladu s posljedicama pandemije na gospodarstvo”, upozorio je 38-godišnji češki ministar dodavši da se Češka zalaže za korištenje već postojećih programa umjesto da se stvaraju novi instrumenti. “Mi preferiramo, npr. kohezijsku politiku kao instrument za raspodjelu sredstava za ulaganje u oporavak”, istaknuo je Petriček.