Fotografija: © Europska unija 2020
U rezoluciji usvojenoj u petak sa 493 glasova za, 104 protiv i 67 suzdržanih Europski parlament je „oštro osudio zaprepašćujuću smrt Georgea Floyda” u SAD-u, kao i slična ubojstva drugdje u svijetu.
Zastupnici u Parlamentu pozvali su vlasti SAD-a da se uhvate u koštac sa strukturnim rasizmom i nejednakostima te su kritizirali policijsku represiju nad mirnim prosvjednicima i novinarima, ali i prijetnje predsjednika Trumpa da će poslati vojsku.
Većina u Europskom parlamentu podržala je nedavne masovne prosvjede protiv rasizma i diskriminacije i osudila „bjelačku supremaciju svih oblika“. Zastupnici su osudili „slučajeve krađa, paleža, vandalizma i uništavanja javne i privatne imovine koju su uzrokovali pojedini nasilni prosvjednici“, a zatražili su i da se „nesrazmjerna upotreba sile i rasističke tendencije u kaznenom progonu” javno osude.
Primjena sile od strane tijela kaznenog progona trebala bi uvijek biti zakonita, razmjerna, nužna i krajnja mjera, poručil su zastupnici dodavši da je prekomjerna uporaba sile protiv mase u suprotnosti s načelom proporcionalnosti. Europski parlament je istaknuo da slučajevi policijske okrutnosti i zlostavljanja ne bi trebali ostati nekažnjeni i da građani imaju pravo zabilježiti prizore policijskog nasilja za potrebe pružanja dokaza.
U tekstu se pozivaju Europska unija i države članice da ukinu rasno i etničko profiliranje u svim oblicima kaznenog progona, protuterorističkih mjera i imigracijskih kontrola. Nove tehnologije u tom području ne smiju diskriminirati rasne i etničke manjine, smatraju europarlamentarci.
Policija i tijela kaznenog progona moraju pokazati „dobre rezultate u vezi s antirasizmom i borbom protiv diskriminacije” i trebaju ojačati osposobljavanje u tom pogledu, tvrde zastupnici u Europskom parlamentu pozivajući i na veću raznolikost unutar policijskih snaga.
Prema mišljenju zastupnika, institucije EU-a i države članice trebale bi službeno priznati nepravde i zločine protiv čovječnosti počinjene u prošlosti protiv osoba crne ili tamnije boje kože, kao i Roma. Parlament je ropstvo proglasio zločinom protiv humanosti.
Borba protiv diskriminacije u svim područjima mora biti prioritet EU-a, smatraju zastupnici te su pozvali Vijeće da odmah završi pregovore o Direktivi o nediskriminaciji koju su države članice EU-a blokirale nakon što ju je Komisija predložila 2008.
U rezoluciji se ističe da rasistički i ksenofobični govor ne spada u okrilje slobode govora. Zastupnici su izrazili žaljenje zbog toga što ekstremističke i ksenofobične političke snage diljem svijeta sve više pribjegavaju „iskrivljavanju povijesnih, statističkih i znanstvenih činjenica i koriste simboliku i retoriku koja odražava vidove totalitarističke propagande, uključujući rasizam, antisemitizam i mržnju prema manjinama.