Fotografija: Vlada RH
Predsjednik Vlade Andrej Plenković sastao se u ponedjeljak u Banskim dvorima s Draganom Čovićom, predsjednikom HDZ-a i zamjenikom predsjedatelja Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, te Bakirom Izetbegovićom, predsjednikom SDA i zamjenikom predsjedatelja Doma naroda PS BiH.
Plenković je tijekom sastanka naglasio da Hrvatska čvrsto podržava Bosnu i Hercegovinu na njezinom europskom putu. “Za Hrvatsku, kao susjednu i prijateljsku državu, boljitak, stabilnost i sigurnost Bosne i Hercegovine od najvećeg su značaja. Predsjednik Vlade Plenković posebno je naglasio važnost ostvarivanja jednakopravnosti sva tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini, kao i njihovu legitimnu zastupljenost u institucijama BiH”, poručili su iz Banskih dvora
“Kao što je Hrvatska već pokazala organiziranjem Zagrebačkog sastanka na vrhu u svibnju 2020., kojim je u fokus stavljen proces proširenja EU-a te europska perspektiva jugoistoka Europe, Plenković je ponovio da je Hrvatska spremna pomoći Bosni i Hercegovini u reformama i ispunjavanju kriterija potrebnih za stjecanje statusa države kandidatkinje za pristupanje Europskoj uniji”, navodi se u priopćenju hrvatske Vlade.
Plenković je pozdravio i potpisivanje sporazuma o izmjenama Izbornog zakona i održavanju izbora u Gradu Mostaru, čime je prema njegovim riječima otvoren prostor za daljnju normalizaciju i kvalitativno unapređenje bošnjačko-hrvatskih odnosa.
Dragan Čović izjavio je nakon sastanka da je sastanak završen u prijateljskom tonu. “Mi Hrvatsku i premijera Andreja Plenkovića doživljavamo kao prijatelja BiH, posebno na našem euroatlantskom putu”, rekao je Čović.
Izetbegović je u Zagrebu ustvrdio da razumije frustraciju Hrvata zbog položaja u BiH, ali je napomenuo i da bi Hrvati trebali shvatiti njihovu frustraciju što BiH već dvije godine nema federalnu vladu.
Izrazio je nadu da će jedni drugima izaći u susret i stvoriti bolju atmosferu u BiH te je dodao da očekuje da se riješe otvorena pitanja između dviju zemalja, odnosno pitanje imovine bosansko-hercegovačkih tvrtki u Hrvatskoj koja nikad nije vraćena, trošenje resursa Buškog jezera te gradnja Pelješkog mosta bez da je riješen prilaz otvorenom moru i Trgovska gora.
Dodatne teme jučerašnjeg sastanka bile su 25. obljetnica potpisivanja Daytonsko–pariškog mirovnog sporazuma, situacija u susjedstvu, gospodarska suradnja, zajednički prekogranični projekti te daljnje infrastrukturno povezivanju dviju država.