Fotografija: Pixabay
U Njemačkoj se nakon uvođenja djelomičnog lockdowna s ciljem suzbijanja pandemije koronavirusa prvi put nakon nekoliko mjeseci ponovno povećao udio tvrtki koje sudjeluju u vladinoj mjeri skraćenog radnog vremena, programu koji im omogućuje da zadrže radnike na način da im država velikodušno plaća čak 60 posto njihovih plaća.
Kako je u ponedjeljak priopćio minhenski ekonomski institut Ifo, broj njemačkih tvrtki koje su prijavile određeni broj svojih radnika za taj program porastao je u studenom na čak 28,0 posto. U listopadu je taj postotak iznosio 24,8 posto.
Prema podacima instituta Ifo, taj se udio povećao osobito u hotelijerstvu i to s 62,9 posto u listopadu na čak 91 posto u studenom. U ugostiteljstvu se udio tvrtki koje su uvele skraćeno radno vrijeme za svoje radnike povećao s 53,4 na 71,7 posto, a kod turističkih agencija i turoperatora s 88,0 na 91,1 posto.
“Skraćeno radno vrijeme ponovno je uvedeno osobito u ovim branšama koje su znatno pogođene uvođenjem djelomičnog lockdowna”, izjavio je Sebastian Link, stručnjak za tržište rada s instituta Ifo.
No skraćeno radno vrijeme uvedeno je u gotovo svim velikim gospodarskim sektorima u Njemačkoj. U sektoru pružanja usluga se udio tvrtki koje su uvele skraćeno radno vrijeme za svoje radnike povećao s 24,0 na 30,6 posto, u trgovini s 18,8 na 20,7 posto, a u građevini sa 7,4 na 9,0 posto. Lagani pad zabilježen je prema Linkovim riječima u industriji, gdje se udio tvrtki koje su uvele skraćeno radno vrijeme za svoje radnike smanjio s 31,9 na 30,5 posto.
Znatan pad zabilježen je, s druge strane, u automobilskoj industriji (s 50,0 na 36,7 posto), u izdavaštvu (s 42,0 na 34,7 posto) te u sektoru posredovanja pri zapošljavanju i prepuštanju radnika (sa 64,2 na 52,5 posto).
Helge Braun, šef Ureda njemačke kancelarke Angele Merkel, upozorio je u nedjelju da će njemačko gospodarstvo pretrpjeti znatne štete unatoč izdašnoj pomoći njemačke vlade. “Koronakriza će ostaviti znatne posljedice na gospodarstvo”, izjavio je njemački demokršćanin u razgovoru za list Handelsblatt.
Istaknuo je da država može pomoći većini poduzeća da prebrodi krizu, ali je istovremeno upozorio i da to “neće biti bez posljedica”. Dodao je da bi blagi razvoj pandemije i uvođenje cijepljenja na proljeće moglo “dati novi zamah gospodarstvu”.
Premijer njemačke savezne države Sjeverna Rajna-Vestfalija Armin Laschet zatražio je u nedjelju uvođenje znatno drukčijeg modela za suzbijanje pandemije koronavirusa. “Ne možemo sve trajno zatvoriti, a da država iz mjeseca u mjesec plaća za nastale štete. Od nove će godine biti potreban novi model. Trajna zatvaranja i naknada štete za koju je potom odgovorna država će na duže staze uništiti zemlju”, upozorio je Laschet u razgovoru za list Rheinische Post. “Društvo i gospodarstvo neće izdržati još jednu godinu poput ove”, poručio je premijer Sjeverne Rajne-Vestfalije.