Fotografija: © European Union 2020
Čelnica bjeloruske oporbe Svetlana Tihanovskaja izjavila je u utorak u Europskom parlamentu u Bruxellesu da bjeloruski narod neće odustati od borbe za slobodu i demokraciju te je pozvala Europsku uniju i međunarodnu zajednicu da povećaju pritisak na bjeloruski režim.
“Želja naroda za promjenom nikada se neće promijeniti. Ljudi su se probudili i borit će se do pobjede”, poručila je Tihanovskaja, odgovarajući na pitanja novinara na webinaru u organizaciji Europskog parlamenta.
Istaknula je da bjeloruska oporba želi pregovore s vlastima i organizaciju novih slobodnih i poštenih izbora. Istovremeno je upozorila da se trenutačni bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko ne želi povući s vlasti i da narod jako pati i boji se eskalacije nasilja. Prema njezinim riječima, Lukašenko želi zemlju pretvoriti u drugu Sjevernu Koreju, a bjeloruski narod u taoce.
Čelnica bjeloruske oporbe zahvalila je Europskoj uniji na potpori, ali je ustvrdila i da bi mogla učiniti puno više. “Europska unija je velika sila i može učiniti puno, puno više. Potpora je potrebna sada, u budućnosti će biti prekasno”, upozorila je.
Rusiju je pak pozvala da se ne miješa u unutarnja pitanja zemlje.
Tihanovskaja, koja je na predsjedničkim izborima bila Lukašenkova protukandidatkinja i koja je nakon izbora pobjegla u egzil u Litvu, napomenula je da će se u zemlju vratiti kada bude sigurna da neće završiti u zatvoru poput svog supruga. Svojim je sunarodnjacima poručila da ne sumnjaju da će pobijediti te je obećala da će odgovorni za nasilje i mučenja biti kažnjeni.
Bjeloruska oporba osporava rezultate predsjedničkih izbora održanih 9. kolovoza ove godine, tvrdeći da su bili namješteni i poziva Lukašenka da odstupi s vlasti. Nakon izbora izbili su masovni prosvjedi koje bjeloruske vlasti odlučno guše, pritvarajući na stotine prosvjednika. Aktivisti za ljudska prava upozoravaju da se disidente u zatvoru muči i ponižava.
Europska unija uvela je sankcije protiv bjeloruskih dužnosnika za koje je utvrđeno da su odgovorni za represiju i zastrašivanje mirnih prosvjednika, članova oporbe i novinara, kao i za nepravilnosti u izbornom procesu, uključujući Lukašenka i njegova sina Viktora.
Bjeloruska oporba je ovogodišnji laureat nagrade Saharov za slobodu mišljenja koju dodjeljuje Europski parlament, a predstavljaju je Koordinacijsko vijeće, inicijativa hrabrih žena te političari i osobe iz civilnog društva, a među njima je i Tihanovskaja.
Svečana dodjela nagrade održat će se u srijedu na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Bruxellesu.
Osim Tihanovskaje, dobitnici nagrade Europskog parlamenta su i istraživačka novinarka Svetlana Aleksijevič, dobitnica Nobelove nagrade za književnost 2015., zatim Marija Kalesnikova, glazbenica i politička aktivistica te političke aktivistice Olga Kovalkova i Veronika Cepkalo.
Među nagrađenima su i Sergej Tihanovski, video bloger, politički zatvorenik i suprug Svjetlane Tihanovskaje, Ales Bialiacki, utemeljitelj bjeloruske organizacije za ljudska prava “Viasna”, Sergej Dilevski, Stepan Putilo, osnivač Telegram kanala NEXTA, te Mikola Statkevič, politički zatvorenik i kandidat za predsjednika na izborima 2010. godine.
Nagrada Saharov, nazvana u čast sovjetskog fizičara i političkog disidenta Andreja Saharova, dodjeljuje se od 1988. kao najveće priznanje Europske unije za rad na području ljudskih prava.
Prvi laureati nagrade Saharov bili su Nelson Mandela i Anatolij Marčenko, a u više od 30 godina nagrada je dodijeljena disidentima, političkim vođama, novinarima, odvjetnicima, aktivistima civilnog društva, piscima, filmašima te brojnim drugim pojedincima koji su se istaknuli zagovaranjem ljudskih prava i slobode izražavanja.
Neki od laureata u međuvremenu su postali i dobitnici Nobelove nagrade za mir poput Malale Yousafzai, Nelsona Mandele te Denisa Mukwege i Nadie Murad.
Prošle je godine nagrada Saharov dodijeljena Ilhamu Tohtiju, ujgurskom ekonomistu koji se bori za prava ujgurske manjine u Kini.