Fotografija: Pixabay
Čelnici Europske unije i britanski premijer Boris Johnson potpisali su u srijedu ugovor o odnosima nakon brexita.
Novi sporazum o trgovinskom odnosima, koji se sastoji od 1246 stranica, tako će moći stupiti na snagu danas u 24 sata po briselskom, odnosno u 23 sata po londonskom vremenu, čime će se završiti 47-godišnje članstvo Ujedinjenog Kraljevstva u Europskoj uniji.
“Brexit nije kraj, nego početak”, poručio je britanski premijer Boris Johnson u noći sa srijede na četvrtak. “Sada je odgovornost na svima nama da na najbolji mogući način iskoristimo svoju ponovno dobivenu snagu i alate koje smo ponovno uzeli u svoje ruke”, izjavio je Johnson nakon što su zastupnici gornjeg i donjeg doma britanskog parlamenta odobrili sporazum.
Novi sporazum o trgovinskim odnosima su u srijedu prijepodne u Bruxellesu potpisali i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen te čelnik Europskog vijeća Charles Michel, nakon čega je dokument zrakoplovom britanske vojske prebačen u London.
“Bio je ovo dugačak put. Sada je vrijeme da ostavimo brexit iza nas. Naša je budućnost u Europi”, poručila je von der Leyen na twitteru nakon potpisivanja sporazuma. “Od velike je važnosti za Europsku uniju i Ujedinjeno Kraljevstvo da otvore novo poglavlje u svojim odnosima”, poručilo je vodstvo Europske unije u srijedu.
Ujedinjeno Kraljevstvo je službeno napustilo Europsku uniju 31. siječnja 2020., a do 31. prosinca na snazi je bilo prijelazno razdoblje tijekom kojeg je Velika Britanija još uvijek bila dio jedinstvenog tržišta i carinske unije.
Novim sporazumom o trgovinskim odnosima, koji je zaključen na Badnjak, jamči se trgovina bez carina ili kvota za “svu robu koja je u skladu s odgovarajućim pravilima o porijeklu”. Velika Britanija i EU poštovat će jednake uvjete kada je posrijedi konkurencija, a London je pristao ne revidirati europske socijalne, ekološke i klimatske zakone i standarde koji su na snazi od 31. prosinca 2020. te će se prilagoditi njihovu daljnjem razvoju.
U slučaju nepoštivanja pravila o državnim subvencijama, okolišu, radnom pravu i porezima, predviđene su sankcije i kompenzacijske mjere.
London i Bruxelles su se novim sporazumom zaštitili od udara “no deala” s trgovinskim barijerama koje bi skupo stajale njihova ionako već oslabljena gospodarstva.
No primjena ugovora o slobodnoj trgovini i dalje je privremena dok se čeka glasovanje europskih zastupnika u Europskom parlamentu koje je prijeko potrebno za njegovu ratifikaciju, a dogodit će se tek u prvom tromjesečju 2021.