Fotografija: Twitter
Europska komisija zaključila je u utorak preliminarne razgovore s farmaceutskim poduzećem Valneva s ciljem kupnje njegova potencijalnog cjepiva protiv bolesti covid-19. Predviđenim govorom s tim poduzećem bi se svim državama članicama EU-a pružila mogućnost da zajedno kupe 30 milijuna doza cjepiva, uz mogućnost dodatne kupnje do još 30 milijuna doza.
“Pandemija bolesti covid-19 nastavlja se u Europi i cijelom svijetu. Stoga je važnije nego ikad prije svim državama članicama osigurati pristup najširem mogućem portfelju cjepiva radi zaštite ljudi u Europi i šire. Današnjim dogovorom s Valnevom dodatno proširujemo portfelj cjepiva EU-a i potvrđujemo predanost Komisije pronalaženju održivog rješenja za pandemiju”, izjavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
“Ovim osmim cjepivom dopunjujemo već opsežan i raznovrstan europski portfelj cjepiva. Na taj način maksimalno povećavamo izglede da svim građanima do kraja 2021. osiguramo pristup sigurnom i učinkovitom cjepivu. Sve države članice započele su s kampanjama cijepljenja i dobivat će sve veći broj doza kako bi zadovoljile sve svoje potrebe tijekom ove godine”, dodala je povjerenica Komisije za zdravstvo Stella Kyriakides.
Valneva je europsko biotehnološko poduzeće koje razvija inaktivirano protuvirusno cjepivo. Riječ je o tradicionalnoj tehnologiji izrade cjepiva, a temelji se na primjeni ustaljenih metoda i vrlo je sigurna. Ona se primjenjuje u izradi većine cjepiva protiv gripe i mnogih dječjih cjepiva. To je cjepivo trenutačno jedino inaktivirano cjepivo protiv bolesti covid-19 koje je u fazi kliničkih ispitivanja u Europi.
Europska komisija već je potpisala ugovore o nabavi cjepiva s farmaceutskim tvrtkama AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac i Moderna, a zaključila je i preliminarne razgovore poduzećem Novavax.
Nakon što se potvrdi sigurnost i učinkovitost tih cjepiva, ona će biti uvrštena u raznovrsni portfelj cjepiva kojim će se osigurati da Europa bude dobro pripremljena za cijepljenje, kao što je to već slučaj s cjepivima poduzeća BioNTech/Pfizer i Moderna koja su nedavno odobrena u EU-u.
Države članice mogu donirati cjepiva zemljama s nižim ili srednjim dohotkom ili ga preusmjeriti u druge europske zemlje.