Fotografija: © Europska unija 2020
Potpredsjednik Europske komisije Maroš Šefčovič najavio je da će glavna izvršna agencija Europske unije izraditi nove smjernice kako bi se utvrdili uvjeti pod kojima Komisijini članovi mogu sudjelovati u nacionalnim izbornim kampanjama u državama članicama.
Šefčovič je reagirao na kritike na račun šefice Europske komisije Ursule von der Leyen koja se u srpnju 2020. pojavila u predizbornom spotu HDZ-a.
U pismu upućenom europskoj pučkoj pravobraniteljici Emily O’Reilly, Šefčovič je objasnio da von der Leyen nije znala da se radi o predizbornom videu.
Istaknuo je i da njemačka demokršćanka nije nastupila u videu u svojstvu predsjednice Komisije nego kao političarka iz redova Europske pučke stranke, zbog čega nije prekršila kodeks ponašanja.
“Nažalost, predsjednica nije bila upoznata s uvjetima u kojima će se njezina intervencija emitirati. Međutim, kao što su pokazale reakcije javnosti, video se mogao lako prepoznati kao videozapis kampanje političke stranke, u kojem su prikazivani brojni europski političari i političarke koji pripadaju istoj europskoj političkoj stranci kojoj pripada HDZ”, naveo je Šefčović u svom pismu europskoj pučkoj pravobraniteljici.
“Kontekst je stoga jasno stavio do znanja da ovo nije videozapis ili službeni poziv Europske komisije da se glasa za određenu stranku. Komisija je također jasno stavila do znanja da je upotreba njezinih resursa bila pogreška, čak i ako je ta upotreba resursa bila minimalna i nije stvorila dodatne troškove za Europsku komisiju jer je kratka izjava bila dio niza drugih snimanja”, istaknuo je Šefčovič.
Von der Leyen, koja pripada Europskoj pučkoj stranci kao i HDZ, pojavila se na početku predizbornog spota HDZ-a u kojem su brojni europski lideri izgovarali riječi “Sigurna Hrvatska“, slogan s pomoću kojeg je HDZ nastojao osvojiti povjerenje glasača. Osim von der Leyen, u spotu se pojavila i potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica.
Budući da je von der Leyen u spotu potpisana kao predsjednica Europske komisije i da se iza nje vidi zastava Europske unije pojavile su se kritike da to krši načelo neutralnosti Europske komisije.
Nevladine udruge Gong i Good Lobby potom su zatražile od europske pučke pravobraniteljice da ispita je li takvo ponašanje u skladu s kodeksom ponašanja članova Europske komisije.